NORM KADRO PLANLAMA

Kuruluşunuzda; aynı işi yapanlar çoğalmaktaysa, çalışanlar iş yükünden tıkanıp verimsizleşiyorsa, işler gecikmeye, aksamaya başladıysa, maliyetini umursamadan personel alma lüksünüz kalmadıysa … norm kadro çalışması yaptırarak maliyetlerinizi minimize eder, termin tutma başarınızı ve iç barışınızı maksimize edebilirsiniz.

Norm kadro sayısı, bir pozisyondan beklenen işin; istenen nitelikte ve gereken süre içerisinde yerine getirilebilmesini güvence altına alan ve fazla mesai masraflarını da minimize edecek olan minimum görevli sayısıdır. Pozisyonda yapılması gereken işlerin birim süreleri, işlerin yapılma sıklığı ile çarpılarak iş yükü bulunur. İş yükü bir kişilik normal çalışma kapasitesine bölünerek pozisyonda çalışması gereken personel sayısına ulaşılır.

İşlerin listelenmesinde, sıklıkların ve beher sürelerin saptanmasında, iş talimatlarının hazırlanıp gerekli yetkinliklerin çalışanlara kazandırılmasında “hızlı sonuç alma” ile “güvenilir sonuçlar elde etme” ters orantılı çalışır. Daha güvenilir sonuçlar ve sürdürülebilirlik için daha fazla analiz,  daha fazla tanımlama, çalışanları yeteri kadar eğitmek gerekir.

Bu çok yönlü çalışmaların planlanması ve yönetilmesinde konu uzmanı danışmanlarımızla işinizi kolaylaştırabilirsiniz.