Prof. Dr. M. Nahit Serarslan

Prof. Dr. Mehmet Nahit Serarslan vefat etmiştir. Cenazesi 17 Ağustos 2019 Cumartesi günü Kilyos Merkez Camii’nde öğle namazını takiben Kilyos Aile mezarlığına defnedilecektir. Bilim camiasına, acılı ailesine, tüm sevenlerine sabırlar diliyoruz. Hocamızın mekanı cennet olsun!

İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi’nin İşletme Opsiyonu’nda yüksek lmühendis olarak mezun olmuş ve aynı yıl İ.T.Ü. Makine Fakültesi Takim Tezgâhları ve Fabrika Organizasyon Kürsüsü’ne asistan olarak atanmıştır. 1976–1978 yıllarında Fulbright bursu ile A.B.D’de North Carolina State University Yöneylem Araştırması doktora programını tamamlamış ve asistanlık yapmış, 1980 yılında İ.T.Ü’den doktor unvanını almıştır. 1991’de profesörlüğe yükseltilmiş, İTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde Anabilim Dalı başkanlığı görevini yürütmüştür. Phi Kappa Phi ve Omega Rho Bilimsel Derneklerinin şeref üyesidir.

Türkiye sanayi ve hizmet sektörlerindeki birçok kuruluşta uygulamalı araştırma projeleri, satın alma ve tedarik sistemleri, verimlilik geliştirme sistemleri, kalite güvence sistemleri, istatistiksel süreç kontrol sistemleri vb. kurulması ve geliştirmesi çalışmaları yapmış ve yapmaktadır. Metal endüstrisinde çok fazla sayıda kuruluşta, bir endüstriyel tekstil işletmesinde ve birçok hizmet kuruluşunda iş değerleme, gruplandırma ve ücret sistemleri üzerinde çalışmalar yapmıştır.

Yayınlanmış 4 kitabı ve birçok makalesi mevcuttur.